2477 Biogazowni komunalnych w Polsce

2024-01-14 23:09:20

Polska jak codzień zachwyca. Niezmiennie staramy się przodować, ale nie zawsze to wychodzi.

Nasza społeczność nadal nie potrafi zająć się odzyskiem opakowań. Nasz wskaźniek nadal mamy na niskim, około 30%, poziomie. To mało. Bardzo mało. A, że lubimy porównywać się do naszych zachodzich sąsiadów to już biegnę z odpowiedzią - wskaźniek dla Niemiec wynosi 90%.

Poruszamy ten temat, ponieważ mimo, że nadal nie jesteśmy nadzbyt zamożnym społeczeństwem - zaczynamy płacić więcej niż zachodzi sąsiedzi za odbiór śmieci zarówno w przypadku gospodarstw domowych jak i firm. Pytanie dlaczego

I tu wyżej wymieniony wskaźnik to tylko wieszchołek góry lodowej.
Unia Europesjak z założenia chce być proekologiczna. Dlatego stara się dawać jasne wytyczne jak jej członkowie powinni się zachowywać i w jakim kierunku iść. Jednym z wytycznych jakie otrzymaliśmy było poprawa recyklingowości odpadów do poziomu 50% w 2020 roku! No niestety, na rok przed wymaganą datą nasz wskaźnik nie osiągnął nawet 35%. Na domiar złego był i nadal jest jednym z najgorszych w całej wspólnocie.

Więc co można zrobić, aby poprawić te wskaźniki i, miejmy nadzieje co najmniej nie zwiększać kosztów wywozu śmieci, a może nawet je obniżyć w dłuższej perspektywie czasu? Odpowiedź jest banalnie prosta - zacząć przetwarzać te odpady a nie tylko składować.

I tu z pomocą przychodzą Biogazownie Komunalne. Generalnie biogazownia to biogazownia. Mamy fermentującą biomasę która jest szczelnie zamknięta i nie wydziela gazów cieplarnianych do atmosfery. Daje biogaz który następnie spalamy uzyskując prąd, ciepło czy zimno lub, po oczysczeniu biogazu do postaci czystego metanu, tłoczymy go do sieci gazociągowej - ale tu nazwę zmieniamy na biometanownię.

Teraz niestety dochodzimy do problemu - w Polsce jest za mało takich obiektów. Na dzień 22 grudnia 2023 roku mamy jedynie 148 takie instalacje. A zgodnie z licznymi publikacjami oraz badaniami moglibyśmy zapewnić substrat dla 2477 biogazowni komunalnych - to jest po jednej dla każdej gminy.

Dlatego też, poruszamy ten temat, ponieważ uważamy, że warto myśleć o rozwoju tej gałęzi gospodarki. Należy starać się poprawić wykorzystanie odpadów na rzecz zielonej energii, pozyskania organicznego nawozu dla rolnictwa oraz zmniejszenie śladu węglowego.