Unia Europejska wyznaczyła ambitny cel: produkcję 35 miliardów metrów sześciennych biogazu do 2030 roku. Ten odważny cel oznacza dwukrotny wzrost w porównaniu do danych z 2015 roku i ma na celu rozwiązanie różnych pilnych kwestii. Poufny dokument polityki Komisji Europejskiej, który określa tę wizję, kładzie duży nacisk na dostępne, bezpieczne i zrównoważone rozwiązania energetyczne.
Produkcja biogazu stanowi klucz do osiągnięcia tych celów, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa jako głównego czynnika napędzającego. Poprzez wykorzystanie potencjału biogazu Europa dąży nie tylko do zwiększenia produkcji energii, ale także do uczynienia rolnictwa bardziej ekologicznym i zrównoważonym. Korzyści związane z biogazem są wieloaspektowe i obejmują kwestie takie jak redukcja emisji metanu, wyrównywanie szczytów zapotrzebowania na energię oraz zmniejszenie zależności kontynentu od kopalnego gazu ziemnego.
Jednym z głównych napędów tego przedsięwzięcia jest zachęcanie Komisji Europejskiej państw członkowskich do stymulowania produkcji biogazu na poziomie krajowym, przede wszystkim poprzez Narodowe Plany Strategiczne. W ten sposób UE dąży do stworzenia bardziej odpornego i niezależnego ekosystemu energetycznego, mniej podatnego na czynniki zewnętrzne, takie jak napięcia geopolityczne i zakłócenia w łańcuchach dostaw.
Aby zrozumieć to ambitne zadanie produkcji biogazu, warto wspomnieć, że tylko w samej Holandii produkcja biogazu wyniosła w 2021 roku aż 221 milionów metrów sześciennych. To dane podkreślające zarówno potencjał, jak i konieczność zwiększenia produkcji biogazu w całej UE.
Frans Timmermans, komisarz UE ds. Klimatu, podkreślił pilność takich inicjatyw podczas niedawnej konferencji poświęconej gospodarce o obiegu zamkniętym i zrównoważonej produkcji. W obliczu trwających wydarzeń w regionach takich jak Rosja i Ukraina, a także najnowszych raportów na temat zmian klimatycznych, dążenie Europy do niezależności energetycznej i zrównoważoności nabiera szczególnego znaczenia. Timmermans podkreślił także potrzebę, aby UE stała się samowystarczalna w zakresie dostaw żywności i bezpieczeństwa żywnościowego.
Dążenie do zwiększenia produkcji biogazu wpisuje się w szerszą strategię Europy polegającą na przejściu na bardziej czyste i zrównoważone źródła energii. Stanowi to znakomity przykład tego, jak UE dąży do przejęcia kontroli nad dostawami energii i minimalizowania wpływu na środowisko, jednocześnie dbając o dobrostan swoich obywateli.
W miarę jak Europa dąży do bardziej zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości, biogaz wyłania się jako kluczowy element tego wyzwania. Nadchodząca dekada niewątpliwie przyniesie znaczący rozwój w produkcji biogazu, przygotowując grunt pod bardziej zrównoważony i niezależny kontynent energetyczny.
Na koniec dodam że zakładane 35 miliardów metrów sześciennych biogazu to równowartość 63636 GWh w energii elektrycznej lub bardziej obrazowo: około 37% całkowitego zapotrzebowania naszego kraju na prąd.
Photo by Marcin Jozwiak